Login

Use Facebook or an email

or

Forgot your password? Reset

Don't have account? Signup

Signup for free

Use Facebook or an email

or
By signing up you agree to the Terms & Conditions and Privacy & Policy

Reset password

Enter email to reset password

Already have account? Login
Don't have account? Signup
×

اعتبارات اسنادی LC

 ال‌سی(LC) در معاملات تجاری بین المللی در درجه اول اولویت بوده، از ارزش قابل توجهی  برخوردار است و برای معاملات بین یک فروشنده در یک کشور و یک مشتری در کشور دیگری استفاده می‌شود. در چنین مواردی، اتاق بین المللی بازرگانی، برای اعتبارات اسنادی شامل قوانین UCP که در حال حاضر (UCP ۶۰۰ آخرین نسخه) مورد تایید است.


ال‌سی در واقع تعهدی (غیر قابل فسخ/قابل فسخ) برای پرداخت مقداری پول است. ال‌سی در تجارت بین‌الملل، برای معاملات بین فروشنده از یک کشور و خریدار از کشوری دیگر اهمیت فراوانی دارد و شامل ذینفع (شخص یا شرکت فروشنده)، بانک یا موسسه مالی صادرکننده(از طرف شخص خریدار)، بانک ابلاغ کننده (از طرف شخص ذینفع) می‌شود.

 

   ►   کارکردLC

فرض کنید شرکت بازرگانی مقامی(خریدار)، که در بانک صادرات ایران حساب دارد، می‌خواهد کالاهایی را از شرکت میتسوبیشی ژاپن، که در یکی از بانک های کشور ژاپن حساب دارد، خریده و وارد می‌کند. بازرگانی مقامی می‌خواهد به اندازه ۵۰۰٬۰۰۰ دلار از فروشنده کالا خریده و وارد کشور ایران نماید. فروشنده قبول می‌کند که فرصتی 90 روزه به بازرگانی مقامی برای پرداخت وجه کالای خریداری شده بدهد به شرط آنکه خریدار بتواند یک ال‌سی ۹۰ روزه از بانک صادرات دریافت کرده و به او بدهد. مراحل دریافت ال‌سی در زیر آمده‌است:

  1. بازرگانی مقامی  به بانک صادرات (که در آن حساب دارد) مراجعه کرده و درخواست می‌کند که یک ال‌سی ۵۰۰٬۰۰۰ دلاری بنفع شرکت میتسوبیشی ، صادر گردد.
  2. بانک صادرات می‌تواند با طی مراحل تایید یک وام و یا با دریافت پول (به اندازه درخواست - بعلاوه حق‌الزحمه که معمولاً از ۱٪ تا ۸٪ مقدار اسمی LC است- برای بازرگانی مقامی، ال‌سی را صادر کند.
  3. بانک صادرات، یک نسخه از ال‌سی صادر شده را به بانک کشور فروشنده، که میتسوبیشی در آن حساب دارد، می‌فرستد به این معنا که پول آماده‌است و می‌توانند محموله کالا را که بازرگانی مقامی درخواست داده ، با اطمینان کامل از پرداخت، تحویل بدهند.
  4. بانک صادرات با دریافت اسناد قید شده در LC و بررسی همخوانی با شرایط LC، مبلغ ۵۰۰٬۰۰۰ دلار را به بانک کشور فروشنده انتقال دهد تا به حساب فروشنده واریز گردد.
  5. بانک صادرات،که صادر کننده LC است ، فقط هنگامی که اسناد قید شده در LC   را دریافت نمود و مغایرتی در آن مشاهده نشد ،موظف است مبلغ آن را بپردازد.

 

   ►   خطرات استفاده از ال‌سی

شاید اعتبارات اسنادی در ظاهر روشی بسیار مدرن و سهل در انجام معاملات و تجارت‌ کلان باشد اما در پس پرده می‌تواند به شدت ضعیف و شکننده باشد. ذیلا به چند نمونه از این گونه مشکلات اشاره میگردد:

♦خطر کلاه‌برداری: شخص ذی‌نفع LC ممکن است با جعل اسناد مربوط به حمل در کشور فروشنده، بدون تحویل کالا به خریدار،و تنها با جعل اسنادی همچون بارنامه و گواهی مبدأ و غیره.. پول را دریافت کند.

 

♦ریسک محدودیت‌های حکومتی: اجرای LC ممکن است در شرایط خاصی ،مثل اعمال تحریم ، متوقف شود.

 

♦​بلایای طبیعی: اجرای قرارداد ممکن است بر اثرفجایع طبیعی یا جنگ متوقف شود.

 

   ►   تعاریف واژه ها و اصطلاحات گشایش اعتبارات

♦خریدار/ متقاضی : منظور شخص حقیقی یا حقوقی است که با مراجعه به بانک و با علم به ضوابط و مقررات گشایش اعتبارات اسنادی و همچنین شرایط بانک ، درخواست گشایش اعتبار اسنادی می‌کند.♦بانک گشاینده اعتبار : بانکی است که خریدار کالا / متقاضی برای گشایش اعتبار به آن مراجعه می کند .♦فروشنده / ذینفع : منظور شخص حقیقی یا حقوقی است که طرف قرارداد خریدار / متقاضی بوده و اعتبار اسنادی به نفع وی افتتاح می‌شود.♦بانک کارگزار یا بانک پرداخت کننده اعتبار : منظور بانک واسطه ای است که توسط  فروشنده / ذینفع به عنوان واسطه کار معرفی و اعتبار اسنادی از طریق آن به فروشنده / ذینفع ابلاغ می‌شود. بانک میتواند کارگزار موردنظر خود را علیرغم درخواست فروشنده / ذینفع در اعتبار تعیین کند.

 

   ►   مراحل یک معامله اعتبار اسنادی

  1. صادرکننده و خریدار خارجی در قرارداد فروش موافقت می کنند که پرداخت باید بر مبنای اعتبار اسنادی باشد .
  2. خریدار خارجی به بانکی در محل تجارت خود دستور میدهد که اعتباری برای صادرکننده بر اساس شرایطی که خریدار مشخص می کند ، گشایش کند.
  3. بانک گشاینده اعتبار با یک بانک واقع در محل صادرکننده هماهنگی می کند تا برات صادرکننده را با تحویل گرفتن اسناد حمل از فروشنده ، منتقل ، قبول و یا پرداخت کند . این بانک ، بانک ابلاغ کننده نامیده می‌شود .
  4.  بانک ابلاغ کننده به اطلاع صادرکننده می رساند که آمادگی دارد تا برات او را با وصول اسناد حمل ، پرداخت یا منتقل کند و یا قبول کند.


 

   ►   اصول حاکم بر اعتبارات اسنادی

الف - اصل استقلال : اصل استقلال به این معناست که اعتبار اسنادی از قرارداد مبنایی فروش و دیگر معاملات ، منفک و مستقل است . از این رو اعتبار اسنادی فقط معامله اسناد است.


ب - مطابق نظریه رعایت دقیق مفاد اسناد ، بانکی که اسناد و مدارک را از فروشنده دریافت می‌کند حق دارد اسنادی که دقیقا مطابق با شرایط و مفاد اعتبار نیستند را رد کند . بانکی که اسناد را دریافت می کند در واقع نماینده خریدار است و نماینده نیز دارای اختیارات محدودی است و نمیتواند خارج از حدود اختیارات و صلاحیت خویش عمل کند . حدود اختیارات نماینده همان چیزی است که در دستورهای خریدار بیان شده است.


 

   ►   مزایای اعتبارات اسنادی

 

♦اطمینان فروشنده از اینکه پس از ارایه اسناد حمل وجه اعتبار را مطابق شرایط اعتبار از بانک کارگزار یا تایید کننده دریافت می‌کند.

♦امکان کنترل تاریخ حمل و تحویل نهایی کالا.

♦تحصیل اسناد حمل مطابق با مفاد موافقت اولیه تحت شرایط قرارداد میان طرفین.

♦اطمینان از اینکه پرداخت وجه اعتبار به فروشنده فقط بعد از انتقال و فک مالکیت کالا از وی صورت می‌گیرد.

♦امکان کسب تسهیلات بیشتر برای فروشنده در مقابل اعتبار گشایش یافته برای تهیه کالای سفارش شده

♦تعهد بانک برای پرداخت بها در معاملات بجای فرد فروشنده

​در مورد اعتبارات اسنادی از جهات مختلف تقسیماتی وجود دارد که مهمترین آنها به شرح زیر می‌باشد. اما باید خاطر نشان کرد که  در ایران به دلیل محدودیت‌های وضع شده توسط بانک مرکزی انواعی از این اعتبارات غیر قابل استفاده می‌باشند و یا احتیاج به مجوز بانک مرکزی دارند.

 

   ►   انواع اعتبارات اسنادی

♦اعتبار اسنادی وارداتی یا صادراتی: به اعتباری که خریدار برای واردات به کشور خود گشایش می کند اعتبار وارداتی و این اعتبار از لحاظ فروشنده کالا که در کشور دیگر قرار دارد اعتبار صادراتی می‌باشد.

 

♦اعتبارات اسنادی قابل برگشت Revocable L/C: در این نوع اعتبار، خریدار و یا بانک گشایش کننده اعتبار می‌توانند بدون اطلاع ذینفع، هرگونه تغییر یا اصلاحی در شرایط اعتبار بوجود آورند(بدون اجازه فروشنده). از این نوع اعتبار استفاده چندانی نمی‌شود. زیرا فروشنده اطمینان لازم را نسبت به پایدار ماندن اعتبار و انجام تعهدات خریدار ندارد.

 

♦اعتبار اسنادی غیر قابل برگشت Irrevocable L/C: در اعتبار اسنادی غیر قابل برگشت هرگونه تغییر شرایط اعتبار از جانب خریدار یا بانک گشایش کننده اعتبار موکول به موافقت و رضایت فروشنده بوده. فروشندگان معمولا از این گونه اعتبار استقبال بیشتری می‌کنند.

 

♦اعتبار اسنادی تایید شده Confirmed L/C: اعتباری است که خریدار ملزم می‌شود تا اعتبار صادره از سوی بانک خود را به تایید هر بانک معتبر دیگر کخ مورد نظر فروشنده است، برساند. این نوع اعتبار اسنادی حاکی از اطمینان نداشتن به حیثیت اعتباری بانک صادرکننده و یا وضعیت متزلزل سیاسی یا اقتصادی کشور خریدار است.

 

♦اعتبار اسنادی تایید نشده Unconfirmed L/C: این نوع اعتبار در شرایط متعارف و بدون نیاز به تایید بانک دیگری گشایش می‌یابد. اگر در شرایط اعتبار کلمه Confirmed ذکر نشود آن اعتبار تایید نشده تلقی می‌شود.

♦اعتبار اسنادی قابل انتقال Tranferable L/C: به اعتباری گفته می‌شود که طبق آن، ذینفع اصلی حق دارد همه یا بخشی از اعتبار گشایش شده را به شخص یا اشخاص انتقال دهد. در واقع این نوع اعتبار یک امتیاز برای فروشنده محسوب می‌شود.

 

♦اعتبار اسنادی غیر قابل انتقال Untransferable L/C: به اعتباری گفته می‌شود که ذینفع حق واگذاری کل یا بخشی از آن را به دیگری ندارد. در تجارت بین الملل عرف بر غیر قابل انتقال بودن اعتبار است و همچنین در ایران برای گشایش اعتبار قابل انتقال نیاز به مجوز بانک مرکزی می‌باشد.

 

♦اعتبار اسنادی نسیه یا مدت‌دار (یوزانس) Usance L/C: اعتباری است که وجه اعتبار بلافاصله پس ز اایه اسناد از سوی ذینفع ، پرداخت نمیشود بلکه پرداخت وجه آن، بعد از مدت تعیین شده صورت می‌گیرد. در واقع فروشنده به خریدار مهلت می‌دهد که بهای کالا را پس از دریافت و فروش آن بپردازد. معامله یوزانس معمولا در کشورهایی انجام می‌گیرد که کمبود ارز دارند.

 

♦اعتبار اسنادی دیداری At Sight L/C: اعتباری است که طبق آن بانک ابلاغ کننده پس از رویت اسناد حمل ارایه شده از طرف ذینفع (فروشنده)، در صورت رعایت تمامی شریط اعتبار از سوی وی، بلافاصله وجه آن را پرداخت می‌کند.

 

♦اعتبار اسنادی پشت به پشت(اتکایی) Back to Back L/C: این نوع اعتبار اسنادی متشکل از دو اعتبار جدا از هم است. اعتبار اول به نفع ذینفع گشایش می یابد که خود به هر دلیلی قادر به تهیه و ارسال کالا نیست. به همین جهت با اتکا بر اعتباری که به نفع وی گشایش یافته است اعتبار دیگری برای فروشنده دوم (ذینفع دوم) که می‌تواند کالا را تهیه و ارسال کند ، از طرف ذینفع اول گشایش می یابد.

 

♦اعتبار اسنادی ماده قرمز Red Clause L/C: در این نوع اعتبار فروشنده می‌تواند قبل از ارسال کالا، وجوهی را بصورت پیش پرداخت از بانک ابلاغ کننده یا تایید کننده دریافت کند. علت این نام گذاری آن است که اولین بار که این اعتبار گشایش یافت بانک بازکننده اعتبار برای جلب توجه بانک ابلاغ کننده شرایط اعتبار را که به مقداری از وجه اعتبار را به عنوان پیش پرداخت به ذینفع پرداخت می‌کند را با جوهر قرمز نوشت که از آن به بعد به اعتبار ماده قرمز معروف شد.

 

♦اعتبار اسنادی گردان Revolving L/C: اعتباری است که پس از هر بار استفاده ذینفع از اعتبار، همان مبلغ اسناد تا سطح اعتبار اولیه افزایش می یابد در واقع بدون احتیاج به افتتاح یا اصلاح اعتبار جدید، اعتبار موجود خود به خود تجدید می‌شود. 

 

"از صفر تا صد واردات خود را به ما بسپارید"

 


 

 

 

در تماس باشید

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیستری را برای طراحان رایانه ای و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیستری را برای طراحان رایانه ای و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.